First minute czy Last minute?

First minute czy Last minute

Sezon urlopowy zbliża się wielkimi krokami. To ostatni moment, aby zaplanować wakacje w opcji first minute oraz początek polowania na oferty last minute. Który wariant jest bardziej korzystny?

Wakacje first minute – to te kupowane z dużym wyprzedzeniem. Biura podróży, organizatorzy oferują liczne zniżki tym, którzy zdecydują się zapisać na wyjazd wcześniej. Z wpłaconych pieniędzy mogą oni bowiem pokryć zaliczki hotelowe czy stałe koszty. Sezon na first minute rozpoczyna się już w listopadzie i trwa zwykle do końca marca/początku kwietnia. W tym okresie możemy otrzymać na wyjazd nawet 40 proc. rabatu. Poza zniżkami operatorzy oferują bonusy – takie jak podwyższony standard czy tańsze lub darmowe wycieczki fakultatywne. Aby oferta była dla nas opłacalna powinniśmy otrzymać minimum 10 proc. rabatu.

Ryzykiem wyjazdów w opcji first minute jest duża ilość czasu pozostała do wycieczki. W okresie kilku miesięcy mogą zmienić się nasze plany, zmianie może ulec także sytuacja w miejscu docelowym. Takie ryzyko musimy wziąć pod uwagę.

Wakacje last minute – to takie kupowane na “ostatnią chwilę”, często na tydzień lub kilka dni przed wyjazdem. Organizatorzy wyprzedają ostatnie miejsca – oferując rabaty. Mitem jest to, że propozycje last minute są zwykle tańsze od first minute. Średnie rabaty wynoszą tu zwykle 15-20 proc. Musimy również liczyć się z ograniczoną ilością miejsc – jeśli planujemy urlop w grupie znajomych – może to być znaczące utrudnienie.

Wakacje last minute powinny zainteresować głównie osoby, które nie wiedzą kiedy dokładnie będą mieć urlop lub gdy są na tyle dyspozycyjne, że mogą pozwolić sobie na dłuższe „polowanie” na najbardziej korzystną ofertę.

Większość kierunków jest dostępna zarówno w opcji first jak i last. Częściej jednak na pierwszą chwilę trafiają egzotyczne kierunki takie jak Tajlandia czy Meksyk. Więcej ofert na ostatnią chwilę dotyczy destynacji takich jak Egipt czy Tunezja.

 

Oferta

Okres

Rabat

Zalety

Wady

First Minute

od 8 do 3 miesięcy przed wyjazdem.

od 10 do 40 proc.

duża liczba miejsc, duży wybór, dodatkowe bonusy.

niespodziewane wydarzenia
w długim przedziale czasowym.

Last Minute

od 2 tygodni do 2 dni przed wyjazdem.

od 10 do 30 proc.

możliwość spontanicznego urlopu.

mała liczba miejsc, mała liczba interesujących ofert, konieczność szybkiej decyzji.