Franczyza – ile to kosztuje?

Franczyza - ile to kosztuje

Ile trzeba mieć środków, aby otworzyć własny biznes w modelu franczyzy? Czy istnieje darmowa franczyza? Gdzie szukać rozwiązań? Biznesowe podstawy w Poradniku Inwestowania.

Zacznijmy od definicji

Franczyza to system sprzedaży towarów, usług lub technologii, który jest oparty na ścisłej i ciągłej współpracy pomiędzy prawnie i finansowo odrębnymi i niezależnymi przedsiębiorstwami: franczyzodawcą i jego indywidualnymi franczyzobiorcami. Franczyza zakłada też przepływ know-how od franczyzodawcy do franczyzobiorcy przez cały czas obowiązywania umowy franczyzowej. Istotą jest udzielenie praw (i przyjęcie obowiązków) poprzez zawarcie umowy franczyzy.

Koszty franczyzy

Największy koszt franczyzy stanowią inwestycje w remont i wyposażenie lokalu (franczyza handlowa lub usługowa). Kolejne części to opłata licencyjna czy marketingowa. Stawiając sprawy jasno – zwykle nie są to małe sumy. Według raportu o franczyzie PROFIT system, w 2014 roku średni wkład dla handlu wyniósł 211 tys. zł, a dla usług 106 tys. zł. Czy istnieje darmowa franczyza? Dobrych pomysłów i rozwiązań zwykle nie oferuje się bezpłatnie – dlatego zawsze powinniśmy liczyć się z kosztami. Możliwe jest jednak wyszukanie franczyzy gdzie kwotą startową może być nawet 5-10 tysięcy złotych (bez konieczności wynajmu/adaptacji lokalu).

Czas na konkrety

Carrefour oferuje dwa formaty:mini-markety z zielonym logo o pow. 100-500 mkw., prowadzące dział delikatesowy, z tradycyjnymi wędlinami oraz sklepy o pow. poniżej 100 mkw. z pomarańczowym logo. Przeznaczony dla klientów nie mających czasu na większe zakupy, wpadających, by szybko kupić coś do zjedzenia, pracowników okolicznych biur, przechodniów. Nie ma opłaty wejściowej. Pieniądze, jakie właściciel musi zainwestować w zmianę wizerunku sklepu, to kwoty, które mogą zaczynać się już od 20 tys. zł, zależy, w jakim stanie jest jego lokal. Carrefur daje pakiet informatyczny, oszyldowanie zewnętrzne i wewnętrzne, część mebli. Partner musi też kupić produkty marki Carrefour.

Dr Optima – sieć tanich aptek. Koszt inwestycji szacowany jest na ok. 70-80 tys. zł, przy czym cena ta (tak jak i w przypadku innych franczyz) nie uwzględnia kosztu najmu lokalu. Franczyzobiorca powinien dysponować lokalem o powierzchni min. 110 m, może także skorzystać z lokalizacji zaproponowanych przez sieć. Co ważne, franczyzodawca pomaga w uzyskaniu kredytu.

4F – sklep tej firmy może powstać w mieście liczącym powyżej 40 tys. mieszkańców. Lokal powinien mieć ok. 70-100 m. Koszt inwestycji szacowany jest w granicach od 50 do 100 tys. zł. Cena ta zawiera m.in. umeblowanie i oznakowanie lokalu.

McDonalds – własna restauracja to bardzo duży wydatek. Franczyznobiorca musi ponieść koszt opłaty licencyjnej – 45 000 dolarów, wpłacić kaucję w wysokości 15 000 dolarów oraz przede wszystkim wyposażyć lokal – koszt od 2.300.000. Do tego dochodzą koszty zaopatrzenia restauracji – około 50.000 złotych. Łączny koszt może przekroczyć trzy miliony złotych.

Magiczna Kukurydza – możemy zejść na ziemię. Do sieci można przystąpić już dysponując wkładem w wysokości 5 tys. zł. Franczyzobiorca oferować będzie kukurydzę cukrową z różnymi sosami. Sprzedaż prowadzona jest z wózka do sprzedaży bezpośredniej.

Dowiedz się więcej o systemie franczyz:
http://franchising.pl/
http://bizrun.pl/