Fundusz plus lokata – czy to korzystna para?

Fundusz plus lokata – czy to korzystna para?

Pakiet fundusz inwestycyjny plus lokata może być ciekawą opcją dla kogoś, kto i tak zamierzał zakupić jednostki funduszu, ale pod pewnymi warunkami.

Najlepiej oprocentowane lokaty to obecnie 4 proc. brutto i to tylko na trzy miesiące. Chcąc wpłacić pieniądze na pół roku, nie znajdziemy depozytu z oprocentowaniem przekraczającym 3 proc. Klientów kuszą za to promocyjne oferty lokat nawet na 5 proc., które dostępne są dla osób, które jednocześnie wykupią jednostki funduszu inwestycyjnego. Czy warto się tym zainteresować? Poradnik Inwestowania przyjrzał się i… przestrzega, bo nie wszystko złoto co się świeci.

Zwykle oferta wygląda tak: jeśli wpłacisz 10 tys. zł na fundusz inwestycyjny, będziesz mógł założyć atrakcyjnie oprocentowaną trzymiesięczną lokatę na 5 tys. zł. Ograniczeniem jest więc czas trwania lokaty i jej maksymalna kwota. Ale to nie koniec pułapek. Zwracajcie uwagę też na fundusze. Najczęściej jest tak, że sprzedając je przed upływam np. roku zapłacicie np. 3-proc. prowizję za umorzenie jednostek. Prowizja obniża się z każdym rokiem i dopiero po trzech latach znika całkowicie. Musimy więc wykupić na trzy lata fundusze, by dostać trzymiesięczną lokatę.

Trzeba jednak przede wszystkim pamiętać, że fundusz inwestycyjny wiąże się z ryzykiem. Kupując lokatę doskonale wiemy kiedy ona się skończy i ile na niej zarobimy. W przypadku funduszu inwestycyjnego nie ma gwarancji wyniku, możliwe są także straty. Zatem kupowanie zgrzewki fundusz plus lokata tylko ze względu na wysokooprocentowaną lokatę nie jest dobrym pomysłem. Ale czy zawsze zakładanie będzie to bezsensowne rozwiązanie?

Ale weźmy pod uwagę klienta, który inwestuje właśnie w fundusze inwestycyjne. Planuje kupić jednostki, więc może skorzystać z dodatkowej lokaty. W takiej sytuacji ma to sens, bo zakładając lokatę wygeneruje po prostu dodatkowe zyski (pod warunkiem, że ma za co tę lokatę założyć). Powinien jednak pamiętać o odpowiednim doborze funduszu pod swoje potrzeby oraz o dokładnym sprawdzeniu, czy z nabyciem jednostek funduszu nie wiążą się czasem jakieś opłaty. Może bowiem być tak, że za trzeba będzie za zakup jednostek zapłacić prowizję, a tymczasem u innego dystrybutora będzie to darmowe. Wtedy zakładanie dodatkowej lokaty nie ma sensu, bo prawdopodobnie nie zarobicie nawet na prowizję za nabycie jednostek funduszu.

A o tym, gdzie szukać funduszy już kiedyś pisaliśmy (http://poradnikinwestowania.pl/2014/01/10/gdzie-szukac-funduszy-inwestycyjnych/ ) :)