Jak szukać tanich noclegów?

shutterstock_199269725 (1)

Okres wakacyjny sprzyja wyjazdom i noclegom poza domem. Ich szukanie na ostatnią chwilę może być kłopotliwe i narazić nas na duże koszty. Jakie mamy możliwości oszczędności?

Zapewne wielu z Was słyszało o Airbnb.pl. Ten założony w 2008 roku serwis cieszy się dziś rekordowym zainteresowaniem w skali globalnej. Za jego pośrednictwem wynajmiecie pokój / mieszkanie w 192 krajach na całym świecie. Oferty pochodzą od lokalnych mieszkańców, którzy odpłatnie użyczają swoje miejsca. Możecie wybrać interesujący Was rejon, styl czy udogodnienia. Wielu właścicieli decyduje się na wrzucenie swojej oferty spontanicznie – dlatego nawet na kilka dni/godzin przed Waszym przyjazdem możecie znaleźć interesujące oferty. Płacicie za ilość spędzonych nocy – do całej kwoty serwis dolicza swoją prowizję – jednak nawet z nią koszt noclegu jest zwykle dużo niższy niż w hotelu. Wszystkie transakcje przechodzą przez serwis – ma to jednak zalety. Airbnb wypłaca pieniądze wynajmującym dopiero w momencie naszego szczęśliwego dotarcia na miejsce, a także pomaga w sytuacji gdy okaże się on nieuczciwy.

Usługę uwiarygadniają rekomendacje i opinie, którą możecie wystawić goszczącym Wam osobom (to samo prawo oceny Was, przysługuje właścicielom). Warto poszukać rabatów na start, lub w trakcie użytkowania (namówienie znajomego, aby wynajął swoje mieszkanie za pośrednictwem serwisu).

Dzięki serwisowi www.couchsurfing.org znajdziemy z kolei… darmowe zakwaterowanie w 100 tysiącach miast na całym świecie w domach użytkowników witryny. Trzeba być jednak otwartym na dzielenie się swoimi doświadczeniami, wiedzą czy kulturą. Te czynniki są tam walutą. Bycie couchserferem to pewien styl bycia/ życia. Netykieta wskazuje, że taki pobyt nie powinien być dłuższy niż kilka dni i musimy liczyć się z tym, że podczas korzystania z takiej formy mogą wydarzyć się nieprzewidziane sytuacje (nasz gospodarz może się na przykład … w ostatnim momencie rozmyślić).

Jeśli nie jesteśmy otwarci na poznawanie nowych ludzi i chcielibyśmy skorzystać z tradycyjnej formy hotelu lub hostelu warto sprawdzić cenę w kilku wyszukiwarkach takich jak Booking.com, Trivago.pl czy Hostels.com. Zdarza się, że kontaktując się bezpośrednio z obiektem jesteśmy w stanie wynegocjować lepsze warunki – jeśli nie niższą cenę to choćby bezpłatne anulowanie rezerwacji. Takie porównanie nie zajmie dużo czasu, a może przynieść realne korzyści.

Nie potrzebujesz tradycyjnego łóżka? Jedziecie większą grupą? Rozwiązaniem może być wynajęcie kampera, który pomieści i da nocleg od 4 do nawet 8 osobom. Za pomocą strony http://www.camperbooking.pl/ zarezerwujecie interesujący Was model już od 380 PLN/ za dzień w sezonie wysokim. Na wyposażeniu łazienka z oddzielnym prysznicem i umywalką, a nawet…antena satelitarna.

Macie swoje patenty? Podzielcie się nimi w komentarzach!