Kupuj mądrze i oszczędzaj pieniądze, czyli smart shopping

Kupuj mądrze i oszczędzaj pieniądze - smart shopping

Smart shopping – pod tym anglojęzycznym terminem kryje się idea takiego kupowania, by wydawać jak najmniej płacić za produkty jak najwyższej jakości. Jak to robić? Oto kilka prostych porad.
Wiele może być czynników wpływających na decyzje zakupowe, ale często podejmujemy je pod wpływem impulsu, potem dopiero dochodząc do wniosku, że można było kupić lepiej. Coraz większą popularność w Polsce (i nie tylko!) zdobywa jednak inteligentne kupowanie, czyli po angielsku „smart shopping”.

Kupuj to, czego potrzebujesz
Niektórzy mogą mylić smart shopping ze ślepym poszukiwaniem obniżek – nie brakuje osób, które kupują coś tylko dlatego, że akurat jest promocja, przy czym potem okazuje się, że rzecz jest im właściwie niepotrzebna. Chodzi o to, by kupować rzeczy niezbędne, nie przepłacając przy tym i dbając o jakość. Nie sztuką jest bowiem kupić produkt najtańszy, z tym że krok taki może odbić się wyższymi kosztami w przyszłości, gdyż szybko trzeba będzie go naprawić lub wymienić na nowy, bo trwałość budżetowych rozwiązań bywa marna.

Kupuj dobrze i tanio
Zatem czym dokładnie jest smart shopping? Tak naprawdę chodzi o umiejętność porównywania cen i oceniania produktów. Nie zawsze najmądrzej jest kupić rzecz najlepszą, bo czasem będzie ona absurdalnie droga. Po tym gdy wybierzemy już dany produkt, trzeba jeszcze znaleźć najlepszą ofertę i odpowiednio zapłacić, bo sposób płatności też może być bardziej lub mniej korzystny.

Szukaj wiedzy i kupuj w internecie
Kluczem do sukcesu jest przede wszystkim internet, który doprowadził do prawdziwej rewolucji w zakupach. Nie tylko możemy robić je bez wychodzenia z domu, ale w prosty sposób można też porównywać produkty i ich ceny. Przy większych zakupach typu sprzęt RTV czy AGD proces zakupowy należy rozpocząć od szczegółowego researchu – by wybrać sprzęt dobry, o niskiej awaryjności i w korzystnej cenie. Z pomocą idą tutaj porównywarki internetowe takie jak Ceneo.pl (porównywarka cen) czy Opineo.pl (oceny różnych produktów), warto też zawsze zajrzeć na Allegro, gdzie czasem uda się znaleźć coś jeszcze kilka procent taniej.

Kupuj rozsądnie
Smart shopping oznacza jednak też optymalne wykorzystanie swojego czasu – nie chodzi o to, by dla kilku groszy oszczędności jechać po bułki na drugi koniec miasta – taka eskapada nie będzie efektywna. Sztuką jest znalezienie złotego środka i kupienie jak najlepszych bułek za jak najlepszą cenę w naszej okolicy.

Płać korzystnie, negocjuj
Wspomnieliśmy wcześniej o różnych sposobach płatności za zakupy. O co chodzi? A o to, że np. płacąc 1500 złotych za lodówkę czy telewizor odpowiednią kartą płatniczą możemy w niektórych sklepach uzyskać rabat lub zebrać pokaźną liczbę punktów do programu rabatowego. Część sklepów z kolei oferuje zniżki płacącym gotówką – gdy mamy już wybrany konkretny produkt warto spróbować negocjacji cenowych. Przy zakupie za kilka tysięcy złotych nawet 2 proc. zniżki daje 50 czy 70 zł, a to już kwota warta sięgnięcia.

Przykład? Popularny model telefonu komórkowego Samsung Galaxy S6 można kupić za mniej niż 2300 złotych, a można też za… 3 tysiące złotych. To cena wyższa o ponad 30 proc. i dobre 700 złotych w kieszeni.
Tak naprawdę podstawową zasadą smart shoppingu jest korzystanie z rozsądku – zarówno przy podejmowaniu decyzji o zakupach. jak i planowaniu ich.