Najem studencki – umowa to konieczność

Najem studencki – umowa to konieczność

Przełom sierpnia i września to szczyt aktywności na rynku studenckiego najmu. Ci, którzy mieszkania szukają po raz pierwszy mogą czuć się zagubieni, szczególnie w kwestiach formalnych. Jaką podpisać umowę, co powinna zawierać, a czego unikać? Czy umowa w ogóle jest konieczna?


Przede wszystkim: tak, umowa jest potrzebna. Mieszkanie wynajmujemy zwykle od obcej osoby, to dla obu stron biznes i należy dołożyć wszelkiej ostrożności, by nie wyniknęły z tego żadne problemy. Spisana na papierze porządna umowa nie uchroni nas w 100 proc. przed kłopotami, ale zmniejszy ryzyko ich wystąpienia.

Umowę należy podpisać w formie papierowej, po uprzednim zweryfikowaniu, że druga strona jest tym, za kogo się podaje i ma prawo do dysponowania nieruchomością, którą chcemy wynająć. Zadaniem umowy jest zabezpieczenie interesów obu stron. Powinna ona więc być symetryczna i sprawiedliwa, tak by ani najemca, ani wynajmujący nie czuli się na przegranej pozycji.

Istotnym zadaniem umowy jest jednoznaczne określenie granic odpowiedzialności za utrzymanie nieruchomości. Dokument powinien jasno określać, kto ponosi obowiązek zapłaty czynszu do spółdzielni/wspólnoty, a kto pokrywa rachunki za które media (woda, prąd, gaz, internet). Zwrócić uwagę warto też np. na koszty ponoszonych remontów, przy najmie długoterminowym ma to znaczenie, bo co kilka lat należy odświeżyć mieszkanie.

Istotnym załącznikiem umowy najmu jest tzw. protokół zdawczo-odbiorczy, który opisuje stan wynajmowanego mieszkania. Chodzi o to, by jak najdokładniej (pomoże w tym dokumentacja zdjęciowa) zobrazować w jakim stanie jest i co ma na wyposażeniu nieruchomość. Protokół przyda się, jeśli w przyszłości pojawią się wątpliwości co do tego, kto jest odpowiedzialny np. za jakieś uszkodzenia w sprzęcie czy samym mieszkaniu.

Dodatkowym zabezpieczeniem interesów właściciela mieszkania jest kaucja – to pieniądze, które najemca przekazuje przy podpisaniu umowy, zwykle chodzi o kwotę w wysokości jednego miesięcznego czynszu. Kaucja zostaje wykorzystana gdy pojawią się zaległości w płatnościach lub zniszczenia w mieszkaniu. Jeśli do tego nie dojdzie, to po zakończeniu umowy kaucja wraca do najemcy.